Wycieczka słuchaczy do Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie

W dniu 27 maja Słuchacze I i II semestru Produkcji Filmowej i TV w Warszawie, w ramach zajęć, udali się do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. 
Podczas wielogodzinnej wycieczki grupa miała możliwość zwiedzić m.in. Laboratorium Filmowe, które stosuje w swoich procesach produkcyjnych zarówno „tradycyjną” technologię obróbki taśmy filmowej, jak i nowoczesną technologię Digital Intermediate. 
 
 Słuchacze zapoznali się m.in. z mechanizmem tworzenia filmów na negatywie w hali maszyn oraz spróbowali swoich sił w precyzyjnym zajęciu, jakim jest klejenie negatywów. Zobaczyli również proces rekonstrukcji na wybranej scenie z filmu „Chłopi” z 1973 r. Na koniec obejrzeli krótkometrażowy film animowany „Kinematograf, w reżyserii Tomasza Bagińskiego, który został wyświetlony, tak jak w dawnych czasach, z analogowego projektora.
 
 Kolejnym punktem wycieczki był plan zdjęciowy TEATROTEKI – inicjatywy WFDiF, zajmującej się ekranizacjami teatralnymi młodych, często debiutujących twórców. Grupa trafiła na moment demontażu scenografii i przygotowania do realizacji następnej ekranizacji.
 
 Słuchacze obejrzeli również elementy scenografii oraz kostiumy i rekwizyty przygotowane na potrzeby produkcji cyklu edukacyjnego „Jan Matejko – Historia w ożywionych obrazach”. Mieli okazję m.in. przymierzyć kostiumy oraz wcielić się na chwilę w rolę operatora kamery. Wzięli też udział w interaktywnym quizie z etapów produkcji filmowej, który zaliczyli z wysokim wynikiem.
 
 Dużą atrakcją była wizyta w dwupoziomowej hali, w której znajdowało się ok. 70 tysięcy kostiumów, a następnie w równie przestronnej rekwizytorni. Słuchacze rozpoznali tutaj elementy scenografii z wielu znanych filmów polskiego kina. Zrobili sobie zdjęcie m.in. z filmowym Misiem z komedii Barei.
 
 Na zakończenie wycieczki każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy gadżet – negatyw z kilkudziesięcioma klatkami z nieudanej kopii filmu „Jasminum” z 2006 r., w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.
 
Bardzo dziękujemy Dyrekcji oraz wszystkim pracownikiem WFDiF, dzięki którym nasi słuchacze mogli gościć w Wytwórni oraz wziąć udział w niezwykle interesującej, „ żywej” lekcji produkcji filmowej.