Warsztaty lektorsko-dubbingowe

WARSZTATY LEKTORSKO-DUBBINGOWE

Miejsce zajęć: Studio nagrań w Warszawie (Ursynów).

Czas trwania warsztatów: 32 godziny (dwa weekendy po 16 godz.)
Istnieje możliwość  udziału w zajęciach w ramach jednego, wybranego weekendu. 

Warsztaty adresowane są do osób zainteresowanych pracą lektorską oraz dubbingową. Program zajęć został przygotowany w taki sposób, aby uczestnik mógł poznać proces pracy lektorskiej i dubbingowej w różnych formach audiowizualnych. Warsztaty umożliwią również nabycie podstawowych umiejętności aktorskich niezbędnych do dubbingu, a także zapoznanie się ze specyfiką zadań lektora gier komputerowych oraz  filmów fabularnych i dokumentalnych.

Zajęcia odbywają się w studiu nagrań. Prowadzone są  przez aktora dubbingowego/lektora oraz realizatora dźwięku.

Prowadzący:

Piotr Warszawski:
ukończył PWST we Wrocławiu. Aktor teatralny i filmowy, aktor dubbingowy. Współpracował z wieloma scenami teatralnymi na terenie kraju. Ma na swoim koncie bogatą filmografię. Jako lektor pracuje od 1980 r. Znany ze swoich licznych  ról dubbingowych, m.in.: Wiedźmin (gra komputerowa), Diablo III (gra komputerowa), Hotel Transylwania (animowany film fabularny), Kot w butach (animowany film amerykański), Eragon (film fantasy), Warcraft (strategiczna gra czasu rzeczywistego), Kacper i Wendy (bajka).

Robert Szczytowicz:
realizator nagrań i nagłośnień. W ciągu 20 lat swojej pracy  zdobył doświadczenie zawodowe w liczących się studiach nagrań w Polsce. Obecnie posiada swoje studio, w którym realizuje produkcje muzyczne oraz lektorskie. Współpracuje z muzykami jako realizator nagrań a także jako realizator koncertów, w teatrze oraz na planach filmowych. Współpracował m.in. z: Krzysztofem Zalewskim, Sorry Boys, Dawidem Kwiatkowskim, XXanaxx, Sosnowskim. 

Uczestnicy warsztatów, po zakończeniu całego kursu (32 godziny w trakcie dwóch weekendów) otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu, wydane na podstawie §22 ust.3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz.652).

Zakres tematyczny zajęć:
Weekend I: 17-18 lutego 2024 r.
sobota: Dubbing jako artystyczne wykonanie.

Osoba zajmująca dubbingiem często nazywana jest aktorem głosowym. Jej zadaniem jest wcielenie się od podstaw w daną postać, znalezienie właściwego głosu oraz odegranie cech charakterystycznych przedstawianego bohatera. Dubbingujący aktor oddycha, myśli, czuje i mówi jak odgrywana przez niego postać.

niedziela: Nagrywanie audiobooków.

Audiobooki oceniane są w dużej mierze przez pryzmat lektora. To od niego zależy, czy danej książki słucha się z przyjemnością, czy lektura sprawia wrażenie zbyt monotonnej. Lektor powinien pobudzać wyobraźnię i zachęcać odbiorcę do dalszego słuchania, odpowiednio operując swoim głosem, aby w przekonujący sposób przekazać różnorodne emocje występujące w danej lekturze.

Weekend II: 9-10 marca 2024 r.
sobota: Lektor gier komputerowych i spotów reklamowych.

Najważniejszym zadaniem lektora gier komputerowych jest odpowiednie przeczytanie przetłumaczonych wcześniej kwestii w taki sposób, aby były one dobrze zrozumiane przez graczy oraz, żeby podkreślały atmosferę danej sytuacji w grze. Gry komputerowe cechujące się dynamiczną akcją wymagają czytania kwestii w sposób dostosowany do ich intensywności i charakteru poszczególnych scen.

niedziela: Lektor w filmach fabularnych i dokumentalnych.

Praca lektora filmów wymaga  dużej świadomości swojego głosu i umiejętności  wykorzystania jego możliwości. Ważne jest stosowanie odpowiedniej intonacji, która wpływa na odbiór przez widza fabuły jak i poszczególnych postaci. Zadaniem lektora jest oddawanie emocji bohaterów, jednocześnie ich nie odgrywając oraz przekazanie treści i atmosfery filmu, nie zakłócając przy tym przekaz.

Koszty:
  • 1550 zł – dwa weekendy (pełny program warsztatów)

  • 850 zł – jeden wybrany weekend

*  liczba miejsc na kursie jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń